Головна » Самовдосконалення
19/08/2015

Як поліпшити свої розумові здібності

Існує думка, ніби ми використовуємо можливості мозку всього на 5-10%. Нейробіологи по-різному ставляться до цього твердження: хтось погоджується, а хтось категорично проти. Але й ті й інші одностайні в тому, що розумові здібності можна і потрібно тренувати.

Мозок людини – дивовижний орган. Він – найдоступніше і одночасно найскладніший «пристрій» у Всесвіті.

Пропоную вам кілька прийомів, які допоможуть «прокачати» мозок.

1

Тренування

 • Аеробні вправи. Це вправи, де кисень – головне джерело енергії. Аеробні тренування зміцнюють м’язи, нормалізують кровообіг, знімають стрес. А недавнє дослідження Іллінойсського університету показало також, що «кисневі» вправи благотворно впливають і на мозок. Всього 30 хвилин тренувань на день, і робота когнітивних функцій поліпшується на 5-10%.
 • Силові вправи. Качки тупі? Як би не так! Підняття тягарів не тільки нарощує м’язи, але й здатне збільшити рівень, так званого, нейротрофічних фактора мозку, тобто білка, відповідального за захист нейронів головного мозку.
 • Музика. Інше дослідження встановило, що мозок починає краще працювати, якщо під час тренування слухати улюблену музику. Так що вибирайте відповідну музику для бігу і вперед до геніальності.
 • Танці. Це відмінний спосіб підтримувати себе у формі, поліпшити пластичність і координацію. Більш того, на думку доктора медицини, нейрофизиолога і нейропсихіатрії, автора книги «Чудовий мозок в будь-якому віці» Деніела Дж.Амена, танці – це ще й чудовий тренажер мислення. Адже, танцюючи, ми задіємо різні відділи головного мозку.
 • Гольф. Його не дарма називають інтелектуальною грою: прорахувати силу удару і траєкторію польоту м’яча – не так просто, як здається на перший погляд. Крім того, медики вважають, що гольф стимулює роботу сенсорного відділу кори головного мозку.
 • Йога. Стародавня індійська духовно-фізична практика, виявляється, не просто благотворно впливає на здоров’я, але і покращує пам’ять, здатності до самоконтролю і тривалої концентрації уваги. Принаймні, до таких висновків прийшли вчені з Університету Іллінойсу на чолі з Нехой Готі (Neha Gothe).

 

Харчування

 • Вода. Організм на 80% складається з води. Вона необхідна кожному органу, але мозку особливо. У ході чергового наукового експерименту встановили, що люди, які відчувають спрагу, гірше справляються з логічними завданнями, ніж ті, хто випив півлітра води перед тестуванням.
 • Омега-3. Ненасичені жирні кислоти суперкорисні. У тому числі для мозку і нервової системи. Вони забезпечують швидкий приплив енергії, необхідний для передачі імпульсів від клітини до клітини, що, в свою чергу, підвищує розумові здібності і допомагає швидко витягати з «резервуарів» пам’яті потрібну інформацію. Багато Омега-3 в рибі, волоських горіхах і льняному маслі.
 • Зелень. Шпинат і інша зелень містять фолієву кислоту, вітаміни Е і К. Ці речовини перешкоджають розвитку деменції (недоумства). Крім того, що містяться в зелені антиоксиданти захищають мозок від інсульту, хвороб Альцгеймера і Паркінсона.
 • Яблука. У них міститься кверцетин – речовина, що має спазмолітичну, протизапальну та іншими корисними діями. Але для нас головне, що кверцетин захищає клітини мозку від пошкодження, а отже, перешкоджає порушення його когнітивних властивостей. Найбільше його в яблучній шкірці.
 • Горіхи. Вони багаті білком, а білок постачає мозок енергією. Крім того, горіхи багаті лецитином, нестача якого в організмі може викликати розсіяний склероз та інші нервові захворювання.
 • Вітаміни. В9 (цитрусові, хліб, боби, мед) і В12 (печінка, яйця, риба) – без цих речовин нормальне функціонування організму неможливо. Перше необхідно для створення і підтримки в здоровому стані нових клітин, а друге зменшує симптоми старечого недоумства і сплутаності мислення.
 • Яйця. Що було раніше: курка чи яйце? Можливо, ви знайдете відповідь на це філософське питання, якщо будете їсти і те й інше. Адже курячий жовток – це джерело холіну, а він допомагає розвивати когнітивні функції мозку, тобто здатності розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати і переробляти.
 • Молоко. Пийте, діти, молоко, будете здорові! Адже молоко – це кальцій, що зміцнює кістки. Крім того, вчені з’ясували, що склянка молока в день покращує пам’ять та інші розумові здібності.
 • Кава. Це не жарт. Наукові пошуки встановили, що кофеїн може поліпшити увагу і короткочасну пам’ять. Ну і звичайно, додасть бадьорості :)
 • Шоколад. Йдеш на іспит – з’їж шоколадку. Всі так роблять, але мало, хто знає, навіщо. Вірніше, мало хто знає, яким чином шоколад робить нас розумнішими. Вся справа в глюкозі і флавонолів. Цукор прискорює реакцію і покращує пам’ять, а флавоноли стимулюють інші когнітивні навички.

 

Розклад дня

 • Міцний сон. Найголовніше щоб звивини ворушилися, потрібно спати не менше семи годин на добу.
 • Дрімота. Дрімати – корисно. Це незаперечний факт. Питання в тому, скільки? Ідеальна тривалість післяобіднього сну – 10-20 хвилин. Людина не встигає міцно заснути і йому простіше прокинутися. Але з іншого боку, на думку вчених, найкраще впливає на мозок 90-хвилинна дрімота (поліпшується пам’ять, з’являються креативні ідеї). Більш докладно про те, як правильно дрімати в інфографіці.
 • Звичний побут. Зламайте його! Так, так, на один день зруйнуйте роками усталений порядок – випийте кави в іншому кафе і не в 9, а 11 годин, їдьте на роботу новим маршрутом, перекроїти справи в щоденнику. Подібні «струсу» дуже корисні – вони допомагають мозку бути в тонусі.
 • Органи чуття. Ще однією цікавою тренуванням для мозку є загострення окремих органів чуття. Наприклад, слуху. Для цього зав’яжіть очі і спробуйте пройтися по кімнаті, орієнтуючись тільки на навколишні звуки.
 • Робоче місце. На столі чорт ногу зломить? Тоді і в голові теж. Захаращені робоче місце – не тільки негарно, але й істотно впливає на продуктивність. Негативно впливає. Наведіть порядок на своєму робочому місці, і ви здивуєтеся, наскільки спритніше почне працювати мозок.
 • Ескізи. Якщо вам важко зосередитися на якій-небудь задачі (а дуже потрібно), спробуйте взяти ручку, папір і намалювати її. Схеми, таблиці та інші начерки допоможуть сконцентруватися і, можливо, відкриють нове бачення проблеми.
 • Замітки. Від руки корисно не тільки малювати, а й писати. Гаджети майже витіснили папір з нашого життя, чому ми навряд чи станемо розумнішими. Адже створення рукописного тексту розвиває вищі мозкові функції, такі як пам’ять, увага, психомоторну координацію та інші. Невипадково, іноземне слово, записане від руки, запам’ятовується краще, ніж введене на клавіатурі.
 • Політ думок. Всім знайомий хоровод думок. Це коли потрібно думати над проектом, в голові тисяча і одна ідея, але жодної потрібною. У такі моменти ми намагаємося «приборкати» безладно скачуть думки і, нарешті, зайнятися справою. І дарма. Дослідження вчених показують, що, відпускаючи думки у вільний політ, ми стимулюємо творчу активність мозку. Так що розслабтеся і дозвольте собі просто помріяти.

 

Навчання

 • Новизна. Нова, більш складна діяльність, стимулює викид дофаміну, що сприяє зростанню нейронів. Ідіть вгору з інтелектуальної сходах. Щоразу ускладнюйте собі завдання – вирішуйте більш важкі головоломки, читайте розумні книжки.
 • Орієнтування. Погано знаєте своє місто чи навіть район? Відмінно! З точки зору тренування розумових здібностей. Освоєння нових маршрутів розвиває пам’ять, увагу та інші когнітивні функції.
 • Музикування. У музикантів добре розвинена тім’яна частка головного мозку, що відповідає за слух, рухові і зорово-просторові навички. Якщо хочете «прокачати» ці якості, спробуйте навчитися грати на якомусь музичному інструменті.
 • Іноземні мови. Освоєння другого або третього мови сприяє поліпшенню пам’яті, розширенню кругозору, а також захищає організм від хвороби Альцгеймера.
 • Усне мовлення. Якщо промовляти щось вголос, то це краще запам’ятовується. Доведений науковий факт.
 • Позитивне мислення. Фахівці з позитивної психології невблаганні і одноголосні: думайте про хороше і станете розумнішими.

 

Відпочинок

 • Медитація. Регулярна медитативна практика допомагає позбутися від раптового відчуття неспокою, адекватніше реагувати на фізичне нездужання, а також краще розуміти інших людей.
 • Комп’ютерні ігри. По телевізору кричать, що діти тупіють від комп’ютерних ігор, що підлітки, які проводять багато часу за Xbox’ом, деградують. А ось професор з Рочестерського університету стверджує – геймерство удосконалює багатозадачність і просторове мислення. Крім того, логічні комп’ютерні ігри ніяк не назвеш «дурманним».

 

Відносини

 • Розмови. «Привіт, як справи?» – Ненавидите цю фразу? Шкода часу на «порожні» балакани? Віддаєте перевагу вести діалог строго по справі? З одного боку похвально, але з іншого, навіть дріб’язкові бесіди, «ні про що», розвивають когнітивні функції – мова, увага і контроль.
 • Секс. Це приємне в усіх відношеннях заняття підвищує рівень серотоніну в крові («гормон щастя», який, крім іншого, підвищує творчий потенціал) і рівень окситоцину («гормон довіри» – допомагає людині думати в нових напрямках і приймати сміливі рішення).
 • Сміх. Він, як і секс, – найкращі ліки від багатьох хвороб. Якщо ви тривалий час займаєтеся напруженої інтелектуальної діяльністю, то не варто, приходячи з роботи, братися за томик Шопенгауера. Дайте мозку відпочинок, включіть гарну комедію і від душі посмійтеся.
 • Предки. У престижному журналі, присвяченому соціальної психології, було опубліковано цікаве дослідження. Згідно з ним, люди, які думали про своїх предків перед виконанням тестів на пам’ять, мислення і увагу, отримували кращі результати, ніж ті, хто не згадував про бабусь і дідусів. Складно сказати, наскільки об’єктивні доводи вчених, але знати свою родовід точно корисно.

 

А як ви тренуєте мозок?

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР:

 
Авторизируйтесь через будь-яку соціальну мережу або введіть ім'я в полі нижче

* *