Головна » Обговоримо?
26/03/2016

Чому для новачків краще Linux, а не Windows

Так уже повелося, що переважна більшість новачків в якості своєї першої операційної системи зазвичай вибирають Windows. Продукція Apple, на жаль, доступна далеко не кожному, а вільні Linux-системи здаються багатьом настільки суворими, що в їхній бік навіть і не дивляться.

Але зараз ми стали свідками цікавих процесів, які можуть сильно змінити усталені уявлення. Комп’ютери від Apple в світлі недавніх економічних катаклізмів стали ще дорожче. У Microsoft затіяли глобальне оновлення, в результаті чого з’явилася Windows 10, що являє собою заплутаний лабіринт з уламків старих систем і нових ідей. А Linux тим часом позбувся минулих недоліків, удосконалив призначений для користувача інтерфейс і обзавівся солідним комплектом програмного забезпечення.

Давайте порівняємо деякі аспекти використання Windows 10 і популярного безкоштовного дистрибутива Linux Mint.

 

Налаштування

Після виходу Windows 10 про заплутаності налаштувань цієї операційної системи не писав тільки ледачий. Більшість необхідних опцій зосереджено в новій панелі управління, інші так і залишилися в старій, а деякі взагалі знайти не вдалося. Так, в оновленні Microsoft продовжила дороблювати систему налаштувань, але легкої і зрозумілої її все одно не назвеш.


Windows 10 - Налаштування

У Linux Mint всі налаштування зосереджені в одному місці – в спеціальній утиліті під назвою «Параметри системи». Тут ви зможете змінювати буквально будь-який параметр системи без необхідності продиратися крізь низку додаткових утиліт, діалогових вікон і меню, що випадають.

 

Встановлення програм

Операційна система сама по собі – це лише середовище для виконання програмного забезпечення. Тому кожен новий користувач насамперед повинен встановити потрібні йому програми. У Windows для цього доводиться шукати сайти розробників, потім розшукувати посилання для завантаження, потім розбиратися з тонкощами установки кожної утиліти. Так, тепер є Windows Store, який покликаний спростити цю процедуру. Але його наповнення настільки мізерне, що далеко не всі користувачі користуються його послугами, вважаючи за краще інсталювати програми по-старому.


Linux Mint - Встановлення програм

У Linux Mint, як, втім, і в більшості інших вільних дистрибутивів, існує вбудований каталог доступного програмного забезпечення. Вам необхідно тільки набрати назву необхідної програми в рядку пошуку і натиснути всього на одну кнопку – «Встановити». Простіше не придумаєш.

 

Інтерфейс

Епохальна історія про те, як компанія Microsoft спочатку прибрала кнопку «Пуск», потім повернула кнопку «Пуск» назад, буде ще довго розбурхувати уми обурених користувачів Windows. Це дійсно має для них величезне значення, так як подібні зміни в інтерфейсі можуть робити тільки розробники системи. Добре, що користувачам залишили хоча б можливість змінити колір панельок і поставити свої шпалери на робочий стіл.


Linux Mint - Інтерфейс

Зовсім інакше йдуть справи в Linux. Тут ви сам собі господар і можете налаштовувати своє робоче оточення саме так, як вам зручно. Розташування і вид панелей, кнопок, аплетів, меню, спливаючих підказок знаходяться повністю під вашим контролем. А якщо вам здасться, що встановлена ​​середовище Вам не підходить, то ви зможете за дві секунди змінити її на іншу. Користувачі Linux Mint при бажанні можуть перетворити інтерфейс операційної системи таким чином, що він буде нагадувати Windows або Mac OS. А можуть нічого не міняти, так як за замовчуванням тут і так все красиво і продумано до дрібниць.

 

Безпека і приватність

Про ситуацію з вірусами ми бачили багато статей. Хочу в цьому розділі звернути вашу увагу на проблему стеження Windows за користувачами. Така проблема дійсно існує, і вона вас хвилює також. Так, Windows 10 постійно збирає інформацію про користувачів і відправляє її в Microsoft. Відучити її від цього заняття досить важко, і це вимагатиме наявності комп’ютерних знань, тим більше що при кожному оновленні з’являються нові лазівки для витоку зібраних відомостей.


Linux Mint - Безпека і приватність

В операційних системах на основі Linux така проблема відсутня повністю. Тобто ви можете встановити собі практично будь-який популярний дистрибутив і назавжди забути про те, що хтось може підглядати за вами і підслуховувати вас. Якщо питання конфіденційності мають для вас значення, а час і сили на боротьбу зі шпигунами в Windows витрачати шкода, то вибір очевидний.

 

Відсутність нав’язаного програмного забезпечення

Практично всі начинаючі користувачі люблять гри. Ще більше вони люблять безкоштовні або зламані гри. Якщо ця пристрасть не поєднується хоча б з мінімальною комп’ютерною грамотністю, то дуже швидко їх операційна система виявляється під зав’язку забита сміттєвим софтом, який встановлюється разом з іграшками і деякими безкоштовними програмами. Всі ці додаткові панелі в браузерах, фейковий антивіруси, прискорювачі інтернету та інший непотріб дуже швидко призводять Windows в стан повної непридатності.


Linux Mint - ПЗ

Користувачі Linux взагалі не знайомі з цим явищем. Для установки програм та ігор існує, як я вже писав вище, спеціальний магазин ПО, в якому всі програми проходять перевірку. Крім цього, для встановлення ігор можна використовувати Steam, безпеку якого ні у кого не викликає сумнівів.

 

Оновлення

Оновлення Windows і встановленого програмного забезпечення – це ще одна проблема, з якою стикаються користувачі. Системні поновлення часто дуже громіздкі, встановлюються тривалий час і вимагають перезавантаження. Це настільки дратує, що багато хто просто відключають систему автоматичного оновлення, хоча робити цього ні в якому разі не можна. Що стосується системи централізованого оновлення встановлених програм, то вона в Windows просто відсутня. Подбав розробник вбудувати «обновлялку» в свою програму – добре, якщо ж полінувався, то ви так і будете користуватися старою версією.


Windows 10 - Оновлення

У Linux Mint встановлювати оновлення легко і приємно. Раз в день спеціальна утиліта сама перевірить наявність нових пакетів для операційної системи і всіх встановлених у вас програм. У разі їх виявлення ви побачите невелику іконку в системному лотку. Вам достатньо просто клікнути по ній, а потім у вікні натиснути на кнопку «Встановити оновлення», щоб привести своє програмне забезпечення в найактуальніше стан. Ніяких перезавантажень, ніяких очікувань, ніяких проблем.

Як ви можете самі переконатися, сучасний вигляд вільних операційних систем на основі Linux, в усякому разі, найпопулярніших дистрибутивів, не має нічого спільного з тими міфами, якими часто лякають початківців користувачів. Вони прості, зручні, красиві і настільки доброзичливі, що з ними зможуть впоратися навіть ті користувачі, які володіють мінімальним рівнем комп’ютерної грамотності. Крім того, Linux пропонує найвищий рівень надійності і безпеки, що особливо важливо для новачків.

 

Особисто я вже багато разів робив експерименти по установці Linux Mint на комп’ютери користувачів, що починають і незмінно чув тільки позитивні відгуки. А що ви думаєте з цього приводу?

Джерело

5 коментарів

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР
 1. Ващенко Ігор 26/03/2016 о 22:17:59

  Пане Михайле! Не секрет, що більшість викладачів,вірніше авторів підруників орієнтуються на користувчів “Вікон”. Хотілося б знати, як контактують офісний пакет з подібними програмами на Лінуксі. Чи сумісний з ним Лазарус і інші середовища програмування, з якими доведетьсяще зустрітись? Вибачте, можливо задаю смішні запитання, але коипютер освоював саотужки ( в тому числі і ази програмування. Ну, думаю, що це не секрет, хвилює законність використання “Вікон”. Адже у більшості шкіл вони не ліцензійні. Тож чи можливий безболісний перехід на Лінукс у школі і які проблеми можуть виникнути?

  • Міша Коханич 27/03/2016 о 16:14:34

   Так, коштів багато йде на популяризацію Windows, але тема саме для новачків, а для новачка нема різниці яка ОС. В принципі безболісна заміна реальна, наприклад офісний пакет можна замінити OpenOffice чи LibreOffice, та і для інших програм альтернатива знайдеться. Щодо lazarus, то вона багатоплатформна http://www.lazarus-ide.org/index.php?page=downloads
   Я також бажаю, хоча б частково, перейти у комп’ютерних класах на Linux, але поки сам на Windows, саме тому, що маю дуже багато розробок під Windows та і на жаль, як Ви сказали, літератури замало для учнів :(
   Але все попереду :)

 2. Ващенко Ігор 28/03/2016 о 16:13:43

  Умене складається враження, що ніхто серйозно використанням Лінукса у школі не займався. У школу придбав відділ освіти інтерактивну дошку. До неї – ноутбук ну і ліцензійний Віндовс (5000 грн.ОС). Пане Михайле! А чи не кинете Ви зі свого сайту клич і чи не обізветься хоч один “лінуксоїд”, який посадив усі шкільні ПК на Лінукс. А ми б тоді до нього в гості напросилися б, по досвід, так би мовити. Бо чесно кажучи,чуйка мені підказує, що Майкрософт колись отямиться, впаяє нашому уряду пару мільярдів штрафних санкцій за те, що ми є активними користувачами шарового софту їхньої марки, а платити уряд знайде кому. І я здогадуюсь,хто це буде.

  • Volodymyr Bondarenko 28/03/2016 о 18:35:57

   “ніхто серйозно використанням Лінукса у школі не займався” -таки займалися :)
   У Лозовій Харківської області лише одна, може дві школи залишилися з Win, інші працюють з Ubuntu чи Kubuntu.
   Та й на форумі учителів інформатики можна дізнатися про інші впровадження вільного ПЗ у навчання (http://informatic.org.ua/)

 3. Мартин Коноплянка 29/03/2016 о 20:12:17

  Декілька разів пробував перейти на Linux. Для мене існує єдина проблема – це не достатня кількість програм. Мені найбільш потрібна пряма синхронізація файлів (типу onedrive), а також нормальний розпізнавач тексту типу FineReader (на Linux такого навіть в природі не існує, wine не допомагає). Цього всього нема. Для простих задач (перегляд відео, прослуховування аудіо, інтернет) Linux простому користувачеві годиться, для більшого це вже катастрофа.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР:

 
Авторизируйтесь через будь-яку соціальну мережу або введіть ім'я в полі нижче

* *